[reviews.reviews] REVIEWS
Product not found
Inklusive Moms (0%) €0,00
undefined
För tillfället inte tillgänglig
Genom att vidareutveckla den tidigare mycket populära modellen, SUB 10.17, måste SUB 10.17 EDGE uppfylla mycket höga förväntningar på kraft och precision. Denna nya SUB 17 EDGE-serien har ännu bättre prestanda. Den helt nyutvecklade klass-D förstärkaren är byggd på ICEpower-teknik som kan leverera 700 Watt RMS och har häpnadsväckande kontroll över högtalarkonen. Förstärkaren har en 4 mm tjock aluminiumplatta, försteg utvecklat av XTZ och ICEpower, har DSP-baserad signalprocess och ställbart PEQ-filter. Elementet är det samma som tidigare, och är mycket styvt och samtidigt extremt lätt för att uppnå högsta precision och maximal verkningsgrad.
![]() |
SUB 10.17 EDGE - Testad i tidningen Hifi och Musik September 2018 "Tillräckligt rapp med portarna pluggade, tillräckligt djup och tung med EQ-justeringen i rätt läge och öppna portar, tillsammans med ett riktigt förmånligt pris." Läs testet som PDF |
![]() |
SUB12.17 EDGE - Testad i HemmaBio-tidningen December 2018 "Våra varmaste rekommendationer. Det är bara att kapitulera inför XTZ SUB 12.17 Edge! Det är en mycket bra subbas på precis alla sätt, och har du 10 000 kronor att spendera på bas är det här du ska lägga dina pengar!" Läs testet som PDF |
Subwoofern SUB 10.17 EDGE använder en helt ny subwoofer-förstärkare SA-1 som bygger på ljudteknik från ICEpower®. ICEpower-moduler används i många väldigt påkostade konstruktioner tack vare sin extrema prestanda (S/N på 117 dB) och enorma effekt kontra storlek. SA-1 är en mer avancerad förstärkare än tidigare i förstärkare i SUB 17-serien med bland annat högre uteffekt och förbättrad impulskontroll. Denna förstärkare har en avancerad digital signal-processor (DSP) som ger förstärkaren extrem kontroll över elementet, och med två EQ verktyg har den oöverträffade inställningsmöjligheter (EQ-lägen: REF, EQ1 & EQ2 samt PEQ) |
Till följd av egen utveckling, har elementet av SUB 10.17 EDGE utvecklats från element i Cinema-serien som är hyllad för sin precision och kraft. Detta höghastighetselement är tillverkat av extremt lätta, men samtidigt styva, material där impulsbeteende och noggrannhet är tagits i beaktning. Klass-D förstärkaren med ICEpower-teknologi producerar både kontrollerad och djup bas i hemmabio-rummet, samt inför en god grund för att njuta av musik. Med dess låga distorsion vid lång slaglängd och höga verkningsgrad, skapas utrymme för maximal dynamik och högt ljudtryck.
KabinettDet massiva kabinettet för SUB 10.17 EDGE består av 25 mm MDF som har en stor mängd interna tvärstag för att säkerställa maximal stabilitet. Mängden material och förstärkning leder till den höga vikten på SUB 10.17 EDGE. Dessutom den enorma stabiliteten hos denna konstruktion dämpar eventuella resonanser effektivt och ger elementet en idealisk miljö. Kombinerat med dämpande material, spelar subwoofern med en maximal kontroll och högsta dynamik. I och med den perfekta storleken av kabinettet kontra elementets parametrar så är basen extremt noggrann och exakt.
SUB 10.17 EDGE kan helt integreras i allas hem tack vare de tre olika färgerna; mattsvart, högblank svart och mattvit. Den multiskiktade färgen är noggrant slipad och polerad och garanterar därmed ett sofistikerat utseende. Rundade kanter ger ett mer kompakt utseende.
Den bakre terminalen har både RCA- och XLR-ingångar vilket gör att SUB 10.17 EDGE även kan användas i studiomiljöer. Lågpass-frekvensen, gain/volym och fasen kan justeras steglöst. Du hittar också omkopplaren för EQ-val här, samt den parametriska EQ:n (PEQ).
Det akustiska material som används för fronten på subwoofern är visuellt täckande men samtidigt transparent för ljud. Det skyddar elementet från potentiella skador utan att kompromissa med ljudkvaliteten. Vit eller svart frontskydd kan köpas separat, för fri kombination av färger.
Detta långslagiga element kallas "high speed" eftersom det har ett mycket lätt, styvt konmaterial och en mycket stark magnet som ger ett otroligt snabbt element. Det kan producera fantastiska ljudtrycksnivåer med stor dynamik och ändå förbli trogen källjudet. Det har lagts mycket arbete på att ta fram ett riktigt bra material, då kombinationen av vikt och styvhet är en av de mest kritiska faktorerna i elementkonstruktion. Baselementet måste också göra stora konrörelser för att generera maximalt ljudtryck. Så för att få linjäritet har XTZ utvecklat en speciell gummiupphängning av NBR (Nitrilbutadiengummi). Ytterligare fördelar med XTZ egendesignade element inkluderar:
• Använder KLIPPELs laserbaserade testsystem • Stor aluminiumkortslutningsring för att minimera och få lägre icke-linjär distorsion • Talspole med effektiv kylning ger väldigt hög effekttålighet |
SUB 10.17 EDGE låter dig anpassa ljudkaraktären efter den typ av ljud du vill ha, och anpassa basen till olika rum. De två basportarna har olika längd vilket gör att det finns 4 st grundkaraktärer att välja mellan. Vidare finns 3 st EQ-lägen (REF, EQ1, EQ2) för ytterligare justeringar. Självklart finns även optimering av fas, delningsfrekvens och volym. En nyhet med SUB 17 EDGE, utöver EQ-lägena, är ett ställbart PEQ-filter mellan 30 Hz - 120 Hz. Som med "Gain"-kontrollen kan man justeras mellan -9 dB och +9 dB. Det är ett nytt och mycket kraftfullt verktyg för att kompensera för problem med rummets akustik och motverka rumsmoder och -noder. Sammantaget är SUB 10.17 EDGE väldigt unik som ger så många möjligheter till finjustering av ljudet vilken garanterar att den kommer att passa och fungera i alla olika rum och miljöer. |
En parametrisk equalizer (PEQ) är ett justerbart filter och ett mycket kraftfullt verktyg där användaren kan rikta och kompensera problem med rumsmoder och -noder som är unika för varje lyssningsområde. För att använda den här funktionen på bästa sätt rekommenderar vi att du använder en mätutrustning som "XTZ Room Analyzer II Pro" för att se hur lyssningsområdet fungerar. Börja med Realtidsanalys (RTA) och mät (i öronhöjd) olika ställen på din lyssningsplats, Då kan man se om ett visst frekvensområde har ett upprepande mönster, till exempel en "dipp" eller "topp". Ställ in PEQ på "On", sätt sedan förstärkningen till antingen +9 eller -9 för att se vilken frekvens som är påverkad. Trimma in frekvensen till rätt plats och justera förstärkningen för att balansera en dipp eller en topp. |
På bakpanelen i 4 mm aluminium har SUB 10.17 EDGE ovanligt många möjligheter att justera ljudet med hjälp av 3 st EQ-lägen (REF, EQ1, EQ2). EQ "REF" (referens) ger maximalt djup i basen och en helt linjär respons, "EQ1" filtrerar lite av de allra lägsta frekvenserna för att anpassa ljudet i mindre rum med hög "room-gain". "EQ2" lyfter även de övre basfrekvenserna för att uppnå en ”punchig” bas.Utöver EQ-lägena finns ett ställbart PEQ-filter mellan 30 Hz - 120 Hz. Dessutom kan SUB 10.17 EDGE justeras med hjälp av medföljande pluggar för basreflexrören. Om båda rören är stängda beter sig SUB 10.17 EDGE som en sluten lådkonstruktion med maximal precision och en tidigare avrullning av basresponsen. Med öppen port/portar jobbar subwoofern som basreflexkonstruktion för att uppnå maximalt ljudtryck.
EQ REF - Ger en utökad frekvensåtergivning för den allra djupaste basen, men försiktighet bör vidtas för att säkerställa att de lägre frekvenserna inte är överrepresenterade och kan därmed ge en "långsam" basåtergivning beroende på rummets geometri, placering av basen och lyssningspositionen.
EQ 1 - Är en direkt motåtgärd till en "långsam" basåtergivning på grund av rummets efterklang och därmed överrepresenterade låg bas. Genom att höja nedre gränsfrekvens kommer basen att bli mer kontrollerad.
EQ 2 - Ger även mer energi i övre basområdet vilket ger en mer "punchig" och "snabb" basåtergivning.
Portavstämning - hög frekvens - Utan pluggar i portarna kommer subwoofern att ge en "snabb" och "kraftfull" bas karaktär. Den kommer att producera ökad återgivning högre upp i frekvensområdet.
Portavstämning - medel hög frekvens - Om den vänstra porten på subwoofern är blockerad och den högra porten är öppen, kommer detta att ge en bas med en ökad återgivning av medel höga frekvenser.
Portavstämning - låg frekvens - Om den högra porten på subwoofern är blockerad och den vänstra porten är öppen, kommer detta att ge en djup bas med en ökad återgivning i de lägre frekvenserna.
Sluten låda - Med båda portarna blockerade jobbar subwoofern som sluten låda och det ger en torr och kontrollerad bas karaktär med en jämn avrullning.
Konstruktionstyp | 10" Aktiv hybrid subwoofer (Basreflex / Sluten) |
Basregister | 1 x 250 mm (10") High-Speed Ultra-Long-Stroke (Polymerförstärkt bomull) |
Förstärkare | 1 x High-End Class-D-förstärkare |
Frekvensrespons | 20 Hz - 180 Hz (+/- 3 dB) |
Effekt | 1045 W Peak / 700 W RMS, Class-D, ICEpower® |
S/N | 117 dB |
Fas | Variabel 0° - 180° |
Delningsfrekvens | Variabel 30 Hz - 170 Hz, Bypass |
Terminal | 2 x RCA, 1 x XLR, 1 x XLR Passthrough |
Ljudinställningar | Basreflex / Sluten (2 portar), 3 x EQ (REF, EQ1, EQ2), PEQ-filter (Variabel frekvens och gain) |
Parametrisk EQ (PEQ) | Variabel 30 Hz - 120 Hz | +/- 9 dB |
Frontskydd | Svart |
Fötter | 4 x Gummispikar (M6-gänga) |
Dimensioner | 320 x 430 x 380mm (B x H x D) (Höjd inkl. fötter) |
Vikt | 19,5 kg |
Färger | Mattsvart, högblank svart, mattvit |
Garanti | 5 år |
Kvantitet | 1 st |
Konsumtion | Standby: 0,17 W | Tomgång: 22 W |
XTZ SUB 10.17 Edge: Ladda ner (PDF, ca 2,5 MB)
4.86 / 5
Kör två av dessa i en 5.2-konfiguration sedan sommaren 2018. Uppgraderade från en Dali Sub-E9F och måste säga att det är som dag och natt. Dessa levererar verkligen tryck i det lägre registret precis vad som behövs för att få den där riktiga biokänslan. Rekommenderar starkt. Den enda nackdelen är att jag tycker manualen kunde bli bättre det är lite rörigt och ganska sparsamt med information om hur man nyttjar de olika inställningsmöjligheterna för att t.ex. få till en bra integrering med övriga högtalare i ett surroundsystem. Hade önskar att XTZ tillhandahöll lite skriftliga guider om detta.
Hi I have received my XTZ 10.17 Edge subwoofer today. Wow. Beautiful gloss black finish. Sound is awesome. I have heard many subwoofers including Rel and have owned a Bowers and Wilkins asw4000. This thing really is amazing for its size. Bass is super tight on par with the Bowers and Wilkins. Not as loud or quite as deep but it is less than a quarter of the size and looks so much nicer. I have been searching for a good subwoofer that is small enough to fit in my room but doesnt compromise on sound. I have found it. Truly surprised. Its magic. I was a bit worried if had made the right decision to buy something without hearing it for myself and was unsure of whether I should have gone for the 12.17 edge but Im glad to say I think Im made the right decision. Thanks
My review after more than an year: The XTZ 10.17 Edge is a very well-made subwoofer especially in Gloss Black. The quality of the finish is simple superb. I have 2 with this finish for more than a year and they are still like new. Extremely resistant to wipe marks. This is not something we can say about many products with this type of finish. The brand support is also great! Always useful fast and diligent. Regarding sound Im extremely happy with the subwoofers. Ive heard a few subwoofers before buying this and after. Im glad I choose to go with XTZ. For the price and size I dont know nothing that comes close in terms of performance and adjustability. They sound great with movies and music. Fast detailed and go really low even considering their 10 driver. The only downside I can think off I had to do some work on my leaving room to eliminate a few rattles which were never apparent with my previous subwoofers. XTZ is a company that makes great products with great price-performance-quality ratio. The support is on the same level. Im a very happy costumer.
Sub 10.17 edge is almost perfect. Dynamics are even increased from already neat 10.17. Response is musical and exact. Works perfect with my wharfedale diamond 10.2 speakers. Only problem is auto stand-by mode which is working very unpleasantly. It needs way much more volume to stay awake than older 10.17. This is a really big problem on watching movies or listening music on moderate volume.
I purchased 2 SUBs 10.17 EDGE about 4 weeks ago and here is my impression: Customer Service and Support From the beginning when I first made contact with ΧΤΖ having some general questions about the Subs up till the actual setup and calibration of the Subs Customer Service response was fast and extremely helpful. Price They had a Preorder Discount for the EDGE subs so in reality I bought them cheaper than the plain 10.17. They also included some isolation pads for free. So Thumbs Up here also. Shipping and packaging. Shipping to Greece was done with UPS and extremely cheaply I would say (24€ for each 20kilos box). They arrived on time with no surprises. The cartons provided more than adequate protection for the subs. Style The Subs are beautiful especially with the Gloss Black finish (which comes at no extra cost). I prefer them with the cover on. They are more inconspicuous in my opinion. I also like that it covers the entire front and not just the woofer. I wasnt expecting them to be so large though. I can imagine now how huge the 12.17 must be Controls and Operation The fact that the Phase is a dial and not a switch between 2 positions (0 and 180) helped a lot since in my case the best value for the right Sub was at about 80. There is also the Equalizer Function (in the EDGE Model) which might be useful if I discover any frequency dips or peaks later on and dont want to use any external DSP (since my receiver doesnt have the SUB EQ function). I also use the Standby switch which works well. There is no problem for the Subs to turn on when the signal from the AVR comes through (I have a Denon AVR-X2500H). I also have not heard any bussing or hissing noise while in standby mode or turned on. That is good since I have read that sometimes Subs can do that. Sound quality Since I did not have any other sub up until now the first time I watched a movie with them I was overwhelmed. It is frightening sometimes how much reality a good sub (or 2) can add to the movie experience. The bass from my speakers could not compete with the subs even though it reached (at least on paper) as low as 37HZ. The fact that the ports are in front also helped since my speakers are backported and sounded very boomy standing near a wall. I have made some tests with the ports and I concluded that the all-around configuration is the reference position although when fully plugged (sealed) they produced pleasant results in music and in movies (with less db though). I havent decided yet which mode I prefer but the good thing is that I have the options to choose from. The main reason I went with the 10.17 model and not the 12.17 was lack of space. Even the 10.17 are large. However I discovered another reason. Since I live in an apartment with other flats above and below me even these 10 subs can rock the foundations of the building. I have not dared to move the Gain above 11 o Clock. I should mention that the room is an L shaped Living Room open Kitchen area (35 m2 the main area and 10m2 the kitchen area with 2.65 m ceiling height) So why 2 Subs and not just 1 I was making some tests playing something with just 1 sub and then with 2. The bottom line is that even one sub is acceptable but when you hear 2 and have 1 suddenly removed there is definitely something missing. I think that 2 subs also resolve the localization issue of the bass. And all that without any proper individual calibration. Verdict I am thrilled with the 10.17 Edge Subs. They have upgraded my listening experience to the degree that I am starting to revisit older movies just to hear the LFE channel as it should have been heard.
Im very happy with the 10.17 edge. I had an old subwoofer similar for price and dimensions now I think my previous sub was just good to make noise Im glad it died. The XTZ seems more controlled and I rediscovered the audio of my Blu-ray collection. The quality of construction seems very good.
These subs are truly remarkable given the price tag. My room is 36m2. I have 2 of these subs. They are extremely powerful and go low enough for music and movies. I dont like boomy bass but I do like to ear and feel it. These subs provide me that. They also integrate well with my speakers and complement them perfectly (Tannoy Revolution XT8F). Very versatile with all the tuning options they have. Coming from the prior generation (XTZ 10.17) they definitely feel faster more controlled and more powerful. I also noticed the amplifier runs much cooler. I truly recommend them.
Ive enjoyed my two XTZ 10.17 edge for now more than a year and have used them for nearly 700 hours already. These subs are fantastic and nothing short of a bargain at this price. You get clean articulate yet chest crushing bass from these little monsters. The 10.17 edge will of course be more at ease in small to medium rooms if you like to listen at very loud levels. Fortunately the 12.17 edge is here if you need even more power (but you could also buy two as I did for even better results!) The finish on these subs is really good the matte black is unconspicuous yet classy and the box is rigid heavy and sturdy. The multiple ways to tune your sub are also worth exploring to better suit your room and your taste. I also wish to acknowledge the quality of the customer service: responsive personalized and eager to answer any question you may have or fix any problem (thank you Mario). Great subs great business!